پیشنهاد ویژه : وبینار آشنایی با مهارت های نرم

معرفی کتاب

تاریخ پر فراز و نشیبِ پذیرش و طردِ نظریه‌ی تکامل در ایران، چه از سوی حاکمان و چه از سوی (به اصطلاح) روشنفکران، می‌تواند نشانی باشد از مسیر گذار به دموکراسی و رواداری در کشور. بنابراین با خواندن این بخش از تاریخ علم می‌توان بخش مهمی از تاریخ اجتماعی ایران را نیز مرور کرد.
محمد معصومی را به عنوان پژوهشگری جوان، مستقل، پرانگیزه، و دقیق می‌شناسم که کارهای بسیار ارزشمندی در این حوزه‌ از تاریخ ایران انجام داده است. با خواندن مقالات او به درک بهتری از سیر تحول و پذیرش نظرات داروین در ایران می‌رسیم.
خوشحالم کتابی را که سال‌های قبل از آن سخن گفته و مشغول کار بر روی آن بود بالاخره منتشر شده است.

 

ذهن چگونه طی فرایند تکامل زیستی شکل گرفته است؟

مشخصا ذهن فسیلی ندارد تا بتوان با ردیابی آن به نحوی کاملا عینی به این پرسش پاسخ داد. اما تکامل‌دان‌ها، به شیوه‌ی شرلوک هولمز، تمامی داده‌هایی را که به موضوع ربط پیدا می‌کند کنار هم می‌چینند و سپس روایتی مستدل برای آن طراحی می‌کنند تا اسرار گذشته‌های دور را آشکار سازند. (این دقیقا کاری است که پژوهشگران نجوم نیز انجام می‌دهند. هرچند کار زیست‌شناسان پله‌ای سخت‌تر است زیرا کسی در وجود ستاره‌ها تردیدی ندارد، اما پژوهشگرانی هستند که وجود ذهن و آگاهی را انکار می‌کنند و انها که انکار نمی‌کنند نیز در چیستی آن اتفاق نظری ندارند.)
دانیل دنت از مشهورترین چهره‌هایی‌ست که در مورد چیستی ذهن و آگاهی نظرات جالبی داشته و اکنون از تکامل آن نیز سخن گفته است.
کتاب که تلاشی ستودنی‌ست در راززدایی از یکی از پیچیده‌ترین معماهای علم، با عنوان از باکتری تا باخ: تکامل ذهن، توسط عطا کالیراد ترجمه شده است.
مترجم چهره‌‌ی صاحب‌نظری در تکامل است و بنابراین ظرافت‌های نظر دنت را خوب می‌داند. پی.دی.اف کتاب را با اجازه‌ی ایشان در اینجا بازنشر می‌کنم.

From Bacteria to Bach and Back_231108_135746

پاسخگویی واتس‌اپ