کارگاه بازی درمانی و هنر درمانی

Play and Art therapy

شیوه‌های مداخله، نحوه انجام پژوهش و مبانی نظری

معرفی دوره

بازی‌درمانی و هنردرمانی از مهم‌ترین و موفق‌ترین ابزارهای مداخله در کاستن از مشکلات کودکان دارای رشد عادی، کودکان دارای اختلالات مختلف همواره در سطح جهانی مورد توجه بوده و شواهد تجربی متعددی دراثربخش‌ بودن آن وجود دارد. خوشبختانه توجه روان‌درمانگران داخلی نیز به این حوزه جذب شده است و کارگاه پیشنهادی درصدد پرورش بازی و هنر درمانگرانی است که به نحوی علمی و آزموده شده مداخلات خود را انجام می‌دهند. همچنین به افراد آموزش داده می‌شود که چگونه مداخلات خود را به نحوی علمی ثبت کنند و آن را در غالب پژوهش‌هایی منتشر کنند.

این فعالیت‌ها نیازمند آگاهی از مبانی نظری نیز هست. بدون برخورداری از مبانی نظری کارها به نحوی مکانیکی انجام می‌شود. آشنایی با مبانی نظری بازی و هنردرمانی، مداخله‌گر را فردی آگاه می‌سازد که می‌تواند فراتر از یک تکنسین در مقام یک درمانگر آگاه اقدامات خود را انجام دهد و این آگاهی تفاوت فاحشی در نتایج کار ایجاد خواهد کرد. بالا رفتن سطح گفتمانی حین انجام مداخلات تأثیر آنها را افزایش می‌دهد.

بازی‌درمانی و هنردرمانی‌ها انواع بسیار متنوعی دارند و بر دیدگاه‌های متفاوتی نیز مبتنی‌اند. در این کارگاه روش‌های مختلف برگرفته از دیدگاه‌های مختلف بازی و هنردرمانی برای ارتقاء سطح توانایی‌های کودکان و نوجوانان دارای اختلالات رشدی و هوشی بیان می‌شود. (با این حال بسیاری از روش‌ها و تکنیک‌های معرفی شده را می‌توان در مداخلات مربوط به کودکان دارای رشد عادی نیز به کار گرفت. و بنابراین این کارگاه برای معلمان دانش آموزان دارای رشد عادی نیز مناسب است).

از جمله مهم‌ترین کارهایی که در این کارگاه انجام خواهد شد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • الف. برای انجام مداخلات کیفی (بازی‌درمانی آزاد)، دیدگاه تحلیل روانی (شیوه ویرجینیا آکسلاین)، و برای انجام مداخلات کمی که دیدگاه‌های غالب و رایج فعلی کنونی‌اند (بازی‌درمانی هدایتی)، دیدگاه کنل و روش‌های شناختی/رفتاری معرفی و آموزش داده می‌شوند.
  • ب. شیوه‌هایی مانند داستان‌های اجتماعی که به عنوان یکی از روش‌های موفق در آموزش مهارت‌های اجتماعی به گروه کودکان و نوجوانان دارای اختلالات ارتباطی مانند اتیسم مطرح است نیز در این کارگاه معرفی و نمونه‌های عملی برای تدوین داستان‌های مختلف نیز پیشنهاد می‌شود.
  • ج. شیوه‌های دیگر گفتاری و هنری که در هر دو دیدگاه کاربرد دارند، آموزش داده می‌شوند.
  • د. همچنین برخی اسباب‌بازی‌های ضروری برای یک اتاق بازی در دوره به شرکت‌کنندگان معرفی می‌شود و به صورت عملی نحوه طبقه‌بندی آنها در یک اتاق بازی استاندارد آموزش داده می‌شود.
  • ه. چگونگی تدوین قصه‌‌های اجتماعی، تهیه کارت‌های پاور، اصول تهیه قصه‌ها، و نیز استفاده از نرم‌افزار پاورپوینت برای ساخت این دسته از قصه‌ها توضیح داده می‌شود.

مدرس دوره : سید علی صمدی

تعداد جلسات : ۵ جلسه حضوری ( 40 ساعت) و 240 ساعت پشتیبانی آنلاین

(این دوره در غالب یک پودمان و به مدت 40 ساعت حضوری، 240 ساعت غیرحضوری و همراه با ارزیابی و ارائه نتیجه کار عملی انجام می‌شود.)
دوره با انجام کارعملی همراه است و ضروری است شرکت‌کنندگان فیلم ارزیابی و مداخله خود را همراه با گزارش‌ جلسه‌های مداخله، کاربرگ‌های ارزیابی مداخله‌ها و ثبت نتایج ارسال کنند.

زمان کارگاه : ۸ ۹ ۱۰ و ۱۶ ۱۷ آذر ماه

ساعت : ۸:۰۰ الی ۱۶:۰۰

مکان : سالن مدیریت صنعتی، شهرک والفجر

شهریه : 14.800.000 تومان

امکان همکاری با مؤسسه دکسا برای سه نفر برتر با تأیید مدرس دوره قابل مذاکره خواهد بود

پاسخگویی واتس‌اپ