پیشنهاد ویژه : پیش فروش کتاب عواطف در دنیای دیجیتال

متن پیام

ثبت نام و ورود

شماره همراه

+98

شماره همراه خود را بدون صفر اول وارد کنید

 فیبر غذایی در روده می‌تواند به حساسیت‌های پوستی کمک کند.

استحکام سد پوستی برای حفظ ایمنی بدن بسیار مهم است. ضعف عملکرد سد پوستی با افزایش تولید مواد حساسیت‌زا و گسترش بیماری‌هایی مانند درماتیت آتوپیک (یک اختلال التهابی مزمن و عودکننده پوستی که در سال‌های اول زندگی ظاهر می‌شود و حدود ۲۰درصد از کودکان را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد) مرتبط است که می‌تواند متعاقباً باعث گسترش اختلالات حساسیتی از قبیل آلرژی‌های غذایی یا آسم شود.

شواهد همه‌گیرشناسی نشان داده‌اند که کودکانی که آلرژی دارند سطح پایین‌تری از اسیدهای چرب کوتاه زنجیره (استات، پروپیونات، بوتیرات) تولیدشده از فیبر غذایی را دارا می‌باشند. درحالی‌که مشخص‌شده است که فلور میکروبی روده سیستم ایمنی را شکل می‌دهد، اثر آن بر روی پوست کمتر موردبررسی قرارگرفته است. درواقع مردم گمان می‌برند که رژیم غذایی بر سلامت پوست تأثیرگذار است، اما پشتوانه علمی قوی برای این ادعا وجود ندارد.

یک پژوهش انجام‌شده در مورد ارتباط بین روده و پوست که در طی ۵ الی ٦ سال در استرالیا و با همکاری یک تیم پزشکی از سوئیس صورت گرفت نشان داده است که تخمیر میکروبی فیبر غذایی می‌تواند شمارا در مقابل حساسیت‌های پوستی محافظت کند. در این پژوهش نشان داده شد که تخمیر فیبر توسط باکتری‌های روده و متعاقب آن تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیره، مخصوصاً، بوتیرات، موش‌ها را در مقابل درماتیت آتوپیک محافظت می‌کند.

در پژوهش اخیر دانشمندان به موش‌ها رژیم غذایی مملو از فیبر قابل تخمیر به اسیدهای چرب کوتاه زنجیره اشباع‌شده دادند. همچنین از گردوغبار خانگی به‌عنوان مواد حساسیت‌زا استفاده شد که معمولاً از سد پوستی نفوذ می‌کند، سیستم امینی را فعال می‌کند و واکنش حساسیت ایجاد می‌کند. رژیم غذایی پر فیبر موش‌ها را در مقابل التهاب‌های پوستی عمیقاً محافظت کرد و سد پوستی را در مقابل مواد حساسیت‌زا مستحکم کرد. به نظر می‌رسد که سیستم ایمنی به نسبت عملکرد سد پوستی در رده دوم اهمیت قرار دارد. بهبود عملکرد سد پوستی می‌تواند اثر محافظتی در برابر قرار گرفتن در معرض محرک‌های محیطی داشته باشد که باعث حساسیت پوستی و سایر بیماری‌های پوستی می‌شوند که منشأ آن سد پوستی ضعیف یا آسیب‌دیده است. اسیدهای چرب کوتاه زنجیره می‌تواند به‌صورت خوراکی یا به‌صورت کرم پوستی تجویز شوند. مصرف میوه‌ها، سبزی‌ها، غلات کامل، حبوبات و جو می‌تواند باعث تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه در روده شوند.

مترجم: عطیه حاجی رسولی


Reference

Aurélien Trompette, Julie Pernot, Olaf Perdijk, Rayed Ali A. Alqahtani, Jaime Santo Domingo, Dolores Camacho-Muñoz, Nicholas C. Wong, Alexandra C. Kendall, Andreas Wiederkehr, Laurent P. Nicod, Anna Nicolaou, Christophe von Garnier, Niki D. J. Ubags, Benjamin J. Marsland. Gut-derived short-chain fatty acids modulate skin barrier integrity by promoting keratinocyte metabolism and differentiationMucosal Immunology, 2022; DOI: 10.1038/s41385-022-00524-9


پاسخگویی واتس‌اپ