پیشنهاد ویژه : وبینار آشنایی با مهارت های نرم

متن پیام

ثبت نام و ورود

شماره همراه

+98

شماره همراه خود را بدون صفر اول وارد کنید

هشدار: مصرف زیاد نمک می‌تواند در شما استرس ایجاد کند.

مصرف زیاد نمک در بین مردم شایع است. بر اساس توصیه انجمن قلب آمریکا بزرگ‌سالان نباید بیش از ۷/۳ گرم نمک در روز مصرف کنند، اما مصرف نمک اکثر مردم بیش از این مقداراست. این زیاده‌روی باعث افزایش فشارخون می‌شود که خطر حمله قلبی، سکته و زوال عقلی عروقی را افزایش می‌دهد. اگرچه اثر نمک بر روی قلب و سیستم گردش خون ثابت‌شده است، در مورد اثر رژیم غذایی پرنمک بر روی رفتار افراد اطلاعات زیادی در دست نیست.

اثر نمک بر هورمون­های استرس

بر اساس یک پژوهش جدید، رژیم غذایی پرنمک می‌تواند با افزایش استرس مرتبط باشد. در بررسی انجام‌شده بر روی موش‌ها، محققان دریافتند که رژیم غذایی پرنمک باعث ۷۵% افزایش در سطح هورمون‌های استرس آن‌ها گردید. در این پژوهش موش‌هایی که معمولاً رژیم غذایی کم‌نمک داشتند مورد آزمایش قرار گرفتند و به آن‌ها رژیم غذایی پرنمک داده شد تا انعکاسی از مصرف معمول نمک در انسان‌ها باشد. محققان دریافتند که نه‌تنها سطح هورمون‌های استرس آن‌ها در حالت استراحت افزایش یافت، بلکه پاسخ هورمونی آن‌ها به فشارهای محیطی دو برابر موش‌هایی شد که رژیم غذایی معمولی داشتند. نتایج این پژوهش نشان داد که مصرف بالای نمک باعث فعال شدن محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال می‌شود که کورتیکوسترون (گلوکوکورتیکوئید نشانگر برای اندازهگیری استرس در دوزیستان، پرندگان و موشها) را ترشح کند. کورتیکوسترون هورمونی ترشح شونده از غده فوق کلیوی است که در تنظیم انرژی، پاسخ سیستم ایمنی و پاسخ به استرس نقش مهمی ایفا میکند. در انسانها و سایر پستانداران، گلوکوکورتیکوئید اصلی هورمون کورتیزول    (هورمون استرس) است که نشانگر سطح استرس است.

مکانیسم عمل نمک

در این پژوهش همچنین مشاهده گردید که نمک زیاد سیگنال گیرنده گلوکوکورتیکوئید در بافت‌ها را تغییر می‌دهد. همچنین غلظت اوره پلاسما هم درنتیجه رژیم غذایی پرنمک افزایش یافت و رژیم پرنمک باعث پر­نوشی و تکرر ادرار گردید. این پژوهش نشان داد که افزایش گاوکوکورتیکوئید در اثر مصرف رژیم غذایی پرنمک می‌تواند عواقب طولانی‌مدت برای سلامتی را سبب شود. این یافته‌ها می‌تواند باهدف کاهش میزان نمک مصرفی در غذاهای فرآیند شده باعث بهبود سیاست‌های مرتبط با سلامت عمومی و یا تجدیدنظر در آن‌ها شود.

مترجم: عطیه حاجی رسولی


Reference:

Hannah M Costello, Georgios Krilis, Celine Grenier, David Severs, Alicja Czopek, Jessica R Ivy, Mark Nixon, Megan C Holmes, Dawn E W Livingstone, Ewout J Hoorn, Neeraj Dhaun, Matthew A Bailey, High salt intake activates the hypothalamic–pituitary–adrenal axis, amplifies the stress response, and alters tissue glucocorticoid exposure in mice, Cardiovascular Research, 2022;cvac160, https://doi.org/10.1093/cvr/cvac160


پاسخگویی واتس‌اپ